Що таке «Апостиль»?

версія для друкуPDF version

В Україні існує два види надання документам офіційного статусу для території інших держав, а саме: консульська легалізація та апостилювання. Вибір процедури визначається наявністю країни, для якої засвідчуються документи, в списку країн-учасниць Гаазької конвенції (в цьому випадку проставляється апостиль), а також типом документа, оскільки існує ряд документів, які не підлягають ні консульської легалізації, ні апостилюванню. В основному це стосується документів, пов'язаних з комерційною діяльністю та митними процедурами: договорів, інвойсів, коносаментів, різних товаророзпорядчих документів та інших документів, пов'язаних із зовнішньоекономічною діяльністю, і для них існує окрема процедура - реєстрація документа в Торгово-промисловій палаті України, а потім в консульстві країни призначення.

У даній статті наведені основні принципи процедури апостилювання.

Апостиль (Apostille) - це універсальна міжнародна форма посвідчення автентичності документів, забезпечує їх вільний обіг за кордоном. Апостилювати документ можна для будь-якої країни, яка є учасницею Гаазької конвенції (перелік країн див у статті «апостилювання документів»). Кожна держава, яка приєдналася до Гаазкой конвенції (87) зобов'язується приймати офіційні документи зі штампом "апостиль", видані іншими країнами-учасницями, без консульської легалізації, що значно спростило процедуру підтвердження автентичності документів, і зменшило нескінченний потік документації в консульствах.

В Україні штамп «Апостиль» проставляється виключно на документах, виданих на її території. Документи, країною походження яких є будь-яка з країн-учасниць Конвенції, апостилюються виключно в держав, що їх видала. Консульства та посольства країни, що видала документ, в інших країнах не уповноважені Апостильовані будь-які документи. Це пояснюється тим, що в органах, уповноважених на проставлення штампу «Апостиль», існує спеціально створена картотека зразків печаток та підписів осіб, до компетенції яких входить видача потенційно апостильованих документів, чого не скажеш про консульствах та посольствах.

В Україні «Апостиль» проставляють профільні міністерства:

  • Міністерство Юстиції України: документи, видані органами Юстиції, судами, нотаріусами України: документи з органів реєстрації актів цивільного стану: свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб; довідка про сімейний стан; свідоцтво про розлучення; свідоцтво про укладення шлюбу із Загсу; свідоцтво про народження дитини з РАГСу; довідка про зміну імені, прізвища, по батькові з РАГСу; свідоцтво про смерть; документи з органів нотаріату: дозвіл на виїзд дитини від батька / матері (колишнього чоловіка / дружини); довіреність; нотаріальні копії документів; нотаріальні копії документів юридичної особи (свідоцтва про реєстрацію, ліцензії);
  • Міністерство освіти і науки України: офіційні (містять гербову печатку) документи, видані навчальними закладами України, державними органами, підприємствами та організаціями в сфері освіти і науки (дипломи про освіту, присвоєння наукових ступенів, атестати, довідки, виписки з навчальних планів і т . д.).
  • Міністерство закордонних справ України: медична довідка з печаткою обласного Управління Охорони здоров'я та міністерства охорони здоров'я, довідка про несудимість, довідка про відсутність ВІЛ / СНІД, а також, всі інші види документів, що підлягають апостилюванню.

Основні вимоги до документів, що відправляються на апостилювання:

  • Чіткість, ясність і не двозначність написання і викладу.
  • Зазначення сум, чисел, номерів, дат і т.д. прописом.
  • Чіткість і виразність підписів посадових осіб і відбитків печаток.
  • Прочеркування прогалин.

До процедури апостилювання не допускаються заламіновані документи, в такому випадку необхідно отримати його заново.

У тих випадках, коли для апостиля немає місця, вона здійснюється на окремому аркуші, який підшивається до документа або акту та скріплюється з останнім печаткою і підписом особи, яка вчиняє легалізацію.

 

Сергєєва Катерина юрисконсульт
юридичного об'єднання «СН-груп»

Нове на сайті

Сертифікат архітектора
22.08.2013 - 15:31
Попередній договір купівлі-продажу нерухомості. Можливий завдаток?
19.08.2013 - 14:09
Визнання батьківства: правові аспекти
07.08.2013 - 10:27
Новий порядок подання суб’єктами господарювання декларацій до ДСНС
06.08.2013 - 9:23

Популярні матеріали

За весь час: