Податок на нерухомість, одвічні питання: Що? Хто? За що? Скільки і Коли?

версія для друкуPDF version

С 1 січня 2013 року в Україні з’явився податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.Податки завжди та всюди визивають прискіпливу увагу суспільства та, часто негативне відношення. А до податку, який зачіпає інтереси мільйонів людей, власників житлової нерухомості, потрібно приділити подвійну прискіпливість та увагу.Отже, почнемо з  початку. Що це за податок? Згідно положень ст. 265 Податкового кодексу та виходячи із структури Податкового кодексу, цей податок віднесено до місцевих податків та зборів, тобто ви сплачуєте його до бюджету міської громади. В ідеальному суспільстві ці кошти витрачаються розумними та компетентними чиновниками-розпорядниками на потреби громади, тобто на ваші ж потреби, але в Україні…Хто платить податок? Сплачуть (є платниками) податок власники житлової нерухомості – юридичні та фізичні особи, в тому числі нерезиденти. Якщо ви лише прописані в квартири чи іншому об’єкті житлової нерухомості та не є власником або співвласником приміщення, ви не є платником цього податку. У випадку, якщо ви винаймаєте квартиру, будинок, іншу житлову нерухомість, вимога її власника, щодо сплати вами цього податку також буде неправомірною, але нічого не заважає йому підняти орендну плату для сплати за ваш кошт цього податку. Окреме потрібно зазначити щодо сплати податку співвласниками житлової нерухомості. Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб (у вас є частка приміщення ½ чи ¼ або інша), кожен співвласник платить лише за належну йому частку.Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб (немає окремих часток, не поділений в натурі) платить особа визначена за згодою співвласників або за рішенням суду як платник податку.За що сплачується податок? Він сплачується за житлову площу об’єкта житлової нерухомості. Одиницею виміру при сплаті податку є квадратні метри саме житлової, а не загальної площі. п. 265.2.2 Податкового кодексу містить виключення з переліком об’єктів житлової нерухомості які не є об’єктом оподаткування. Він короткий, специфічний і не буде цікавим більшості власників житлової нерухомості, тому він не приводиться в цій статті.Окремо потрібно звернути увагу, що оподатковується вся житлова площа квартир та будинків але з урахування пільги в 120 кв.м для квартир та 250 кв.м. для житлового будинку. Це означає, що маючи у власності квартиру з житловою площею 140 кв. м. ви повинні будите сплатити податок лише за 20 кв. м. (площа 140 – пільга 120 = 20).Але є і нюанс. Пільгу можна застосувати один раз на календарний рік і тільки для одного об’єкту нерухомості. Тобто якщо у вас є наприклад. дві квартири навіть по 40 кв. м. житлової площі то пільга застосовується лише тільки для однієї квартири. Як правило, це та квартира де власник зареєстрований (мешкає), але за його заявою, об’єкт оподаткування може бути змінений (одна квартира на іншу квартиру).Скільки потрібно платити? Ставка податку визначається сільською, селищною або міською радою за 1 кв. метр житлової площі. Податковий кодекс визначає лише максимальну межу ставки податку. На 2013 максимальний розмір плати за 1кв. м. для квартир з житловою площею до 240 кв. та будинків до 500 кв. м. становить 11 грн. 47 коп. Для квартир з житловою площею понад 240 та будинків з житловою площею понад 500 кв. м плата становить 30 грн. 97 коп. за 1 кв.мКоли потрібно сплачувати податок? Згідно положень Податкового кодексу адміністрування (у тому числі розрахунок) податку здійснює орган податкової служби за місцем знаходження об’єкту нерухомості. За результатом розрахунку він надсилає платникам податкове повідомлення-рішення до 1 липня звітного року. Сплачувати податок потрібно протягом 60 днів з моменту отримання цього повідомлення. Сплата здійснюється раз на рік.Підводячи підсумок, потрібно зазначити, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки це не новий вид податку для країн Європи але в незалежній Україні він застосовується вперше. На початку його застосування до вироблення позитивної практики обов’язково будуть складності в його адмініструванні, визначені платника податку серед співвласників приміщення Будуть помилки при визначенні житлової площі, як наслідок, зайві нарахування і інші помилки. Але впевнений, що ані складності, ані негативне відношення до нього суспільства не змусять владу України його відмінити і багато кому доведеться уважно ознайомитися з процедурою його нарахування та сплати. Не лише «заможнім» українцям як це було анонсовано – «податок на розкіш», але і простим людям які мають декілька звичайних квартир з невеликою площею, які вони колись приватизували або отримали в спадок. Залишається лише сподіватися на те, що кошти отримані від сплати цього податку, будуть використані на потреби саме місцевих громад і їх мешканців.Єгоричев Павло адвокатюридичного об'єднання «СН-груп»

Нове на сайті

Частка в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю - спільна сумісна власність подружжя?
28.03.2013 - 13:10

Популярні матеріали

За весь час: