Проведення виїмки на підприємстві, правові підстави та способи захисту

версія для друкуPDF version

В процесі своєї діяльності кожне підприємство перебуває у полі зору  податкових, правоохоронних органів та органів прокурорського нагляду. Досить часто при проведенні перевірок або в рамках порушеної кримінальної справи проводиться виїмка документів господарської діяльності підприємства, при цьому правоохоронці забирають із собою все, що бачать або все, що вважають за потрібне. Що робити в даному випадку ми спробуємо і розібратись.

Отже, виїмка — це слідча дія, яка передбачає вилучення або витребування у якої-небудь особи чи установи (підприємства) певних предметів і документів, що мають значення по справі. Частина 1 ст. 178 КПК передбачає, що виїмка проводиться у тих випадках, коли слідчий має точні дані, що предмети чи документи, які мають значення для справи, знаходяться у певної особи чи у певному місці. Перш за все виїмку слід відрізняти від такої слідчої дії як обшук. Різниця між обшуком та виїмкою полягає в наступному:

  • виїмка проводиться тільки відносно певних предметів, тоді як предмети, що підлягають вилученню при обшуку, можуть бути відомі орієнтовно, а іноді навіть не відомі взагалі;
  • під час виїмки повинно бути відоме місце знаходження тих чи інших предметів, а при обшуку передбачається їх відшукати. Якщо неможливо точно визначити, що саме необхідно відшукати або де і у кого знаходиться потрібна річ, проводять не виїмку, а обшук.

Виїмка може проводитись тільки після порушення кримінальної справи і проводитись тільки в її межах, з огляду на що будь–яка реакція на  листи слідчого (не постанови), адресовані керівнику підприємства з проханням надати документи фінансово-господарської діяльності, може виконуватись останнім виключно добровільно і у разі відмови від надання документів не передбачено жодної юридичної відповідальності.

Протилежною є ситуація коли кримінальна справа порушена і на підприємство несподівано і без попередження (до речі це дозволено КПК України)  завітав слідчий із відповідною постановою та вимагає добровільно видати документи. Якщо така ситуація виникла, то слід пам’ятати наступне.

Підстава проведення виїмки - це вмотивована постанова слідчого, яка не потребує санкції прокурора. Але з цього правила є і винятки. Так примусова виїмка із житла чи іншого володіння особи, виїмка документів виконавчого провадження, а також виїмка оригіналів первинних фінансово-господарських та/або бухгалтерських документів, проводиться за вмотивованою постановою судді за місцем провадження слідства, при цьому слід мати на увазі, що постанова суду про проведення виїмки оскарженню не підлягає.

В той же час перелік предметів, що має бути вилучений повинен бути чітко зазначений в постанові про проведення виїмки, а також зазначено в межах якої кримінально справо проводиться дана слідча дія.

Виїмка, як слідча дія, обов’язково має проводитись в присутності понятих та працівників підприємства, яким пред’являються всі предмети та документи, що вилучаються слідчим.

Обов’язково під час проведення виїмки є ведення протоколу, до якого вносяться відомості про предмети та документи, які вилучаються, а також робиться опис їх індивідуальних ознак (скажімо податкова накладна № 5 від 10.11.2012 на 1 арк.). Вимагаючи вчинення зазначених дій можна в певній мірі знизити темп дій слідчих, оскільки робити опис кожного документа – це досить рутинна справа, а  тому потребує значних затрат часу і зусиль і як наслідок слідчий буде думати, що йому потрібно брати, а що ні.

Окрім цього не слід нехтувати правом на внесення зауважень до протоколу в яких відобразити все те, що на Вашу думку здійснено слідчим поза межами КПК України. В подальшому це надасть можливість скористатись ч. 3 ст. 62 Конституції України, в силу якої обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах отриманих незаконним шляхом. Зазначені дії дозволять мінімізувати втрати документів з питань господарської діяльності та не дозволить паралізувати його роботу на тривалий час.

Також слід сказати, що на даний час слідчі практикують усний виклик до нього в кабінет представника підприємства з певним  переліком документів, де відбувається вручення постанови про проведення виїмки, а документи вилучаються прямо на місті. На нашу думку не слід нехтувати даним запрошенням, оскільки у разі Вашої відмови, слідчий все одно приїде до вашого офісу і все ж таки буде проводити виїмку. В свою чергу це зможе завадити нормальному функціонуванню Вашого підприємства на протязі дня та буде лише безглуздо згаяний час, а також можуть бути випадково вилучені «небажані» документи, які для слідства не мають жодного значення, а для Вас – навпаки.

В той же час, якщо таке запрошення і надійшло, відправте юридично освідченого представника, бажано юриста, який зможе зорієнтуватись на місці і зрозуміти, що бажає слідство, які настрої. Окрім цього у Вас буде час на підготовку документів, які бажає отримати слідчий, зробити з них відповідні копії і.т.д.

Вважаємо, що наші поради стануть  у нагоді у випадку порушення Ваших прав та нададуть впевненості у спілкуванні з правоохоронними органами.

 

Ріпа Сергій юрисконсульт
юридичного об'єднання «СН-груп»

Нове на сайті

Практичні особливості оскарження рішень, дій, бездіяльності посадових осіб у виконавчому провадженні.
24.03.2014 - 11:47
Необхідність отримання дозволу на розміщення небезпечних відходів
20.03.2014 - 10:19
Надання послуг з прокату
11.03.2014 - 16:35
Оновлена процедура реєстрації платників податку на додану вартість (ПДВ)
18.02.2014 - 10:47

Популярні матеріали

За весь час: