Як правильно укладати договори дарування

версія для друкуPDF version

Всі люди поділяються на дві категорії: на тих кому подобається дарувати подарунки і на тих, хто полюбляє ці подарунки отримувати. При цьому перед кожною особою рано чи пізно постає питання як правильно укладати договори дарування і в який формі вони повинні бути укладені.

Для з’ясування зазначених питань звернемось до положень Цивільного кодексу України. Так  згідно ст. 717 ЦК України за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність. Отже, договір дарування є безоплатним, а це означає що дарувальник не має права вимагати від обдарованої особи здійснення будь-яких зустрічних дій.

Предметом договору дарування можуть бути як рухомі так і нерухомі речі, гроші, цінні папери. Крім цього предметом договору дарування можуть бути і майнові права, якими володіє дарувальник, або які можуть виникнути в нього в майбутньому.

Щодо форми договору дарування слід зазначити наступне. Договори дарування щодо нерухомих речей повинні укладатись в письмовій формі та обов’язково посвідчуються нотаріально. Право власності до обдарованого переходить виключно після посвідчення договору нотаріусом.

Окрім цього в письмові формі повинні укладатись договори дарування щодо валютних цінностей на суму що перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян (на суму більше 850 грн.) До валютних цінностей згідно з Декретом Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» належить валюта України - грошові знаки у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет і в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти на рахунках, у внесках в банківських та інших кредитно-фінансових установах на території України.

Договір дарування майнового права і договір дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому повинні укладатись виключно у письмові формі. Причому ст. 719  ЦК України містить пряму вказівку нате, що такий договір укладений без дотримання письмової форми,є нікчемним. В письмовій формі також мають укладатись договори дарування рухомих речей, які мають особливу цінність.

При укладенні договорів дарування необхідно дотримуватися спеціальних правил, встановлених для відчуження частки у спільному майні. Так, договори про відчуження нерухомого майна подружжя, що належить їм на праві спільної сумісної власності, посвідчується нотаріусом за наявності письмової згоди другого з подружжя (ч. 3 ст. 65 Сімейного кодексу). Договори про відчуження нерухомого майна можуть бути посвідчені нотаріусом і без згоди другого з подружжя, якщо з правовстановлюючого документа, свідоцтва про шлюб та інших документів видно, що зазначене майно є не спільною, а особистою власністю одного з подружжя (набуте до реєстрації шлюбу, одержане в дарунок або в порядку спадкування, здійснено поділ майна, набутого підчас перебування в зареєстрованому шлюбі, тощо). Договір про відчуження нерухомого майна може бути посвідчений без згоди другого з подружжя також у випадках, коли остання не проживає за місцем знаходження майна і місце проживання його невідоме. На підтвердження цієї обставини повинна бути подана копія рішення суду про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім, яке набрало законної сили.

Щодо оподаткування об’єктів нерухомого майна слід зазначити наступне.

Відповідно до ст.174 Податкового кодексу України, при даруванні чи спадкуванні об’єктів нерухомого майна не оподатковується вартість нерухомого майна, що дарується або успадковується:

  • членам сім’ї першого ступеня споріднення. Батьки, діти, дружина, чоловік не сплачують спеціального податку;
  • громадянину, який є інвалідом I групи чи має статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, або дитини-інваліда. Таким громадянам також надана пільга — вони не сплачують спеціальний податок.

При даруванні або спадкуванні об’єктів нерухомого майна іншим родичам, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення (наприклад, брати, сестри, внуки, дядько, тітка тощо), вартість такого майна оподатковується за ставкою 5%.

У випадку, коли нерухоме майно дарується чи спадкується громадянином-іноземцем або приймається у дар чи успадковується від громадянина-іноземця, вартість такого майна оподатковується за ставкою 15%.

При укладенні договорів дарування нерухомого майна або при видачі нотаріусом спадкоємцям свідоцтв про право на спадщину сплата податку нотаріусом не перевіряється і квитанції про сплату податку нотаріусу не подаються. Спадкоємці, які успадкували нерухоме майно, та громадяни, які отримали нерухоме майно в дарунок, зобов’язані самостійно подати річну податкову декларацію та зазначити майно, яке отримали у спадок або у дарунок, і сплатити податок не пізніше 1 травня наступного року.

Враховуючи вищезазначені особливості договору дарування та  з метою уникнення складностей під час його виконання, радимо Вам звертатись за допомогою до фахівців нашого юридичного об’єднання, які допоможуть Вам розібратись у тонкощах укладання даного виду договору  в кожному конкретному випадку.

 

Ріпа Сергій адвокат
юридичного об'єднання «СН-груп»

Нове на сайті

Новий порядок подання суб’єктами господарювання декларацій до ДСНС
06.08.2013 - 9:23
Застава як запобіжний захід за новим КПК України
02.08.2013 - 14:03
Cертифікат інженера технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури
01.08.2013 - 16:07
Спадкування за законом
01.08.2013 - 15:37

Популярні матеріали

За весь час: